Malowanie mieszkania Kraków - to naprawdę proste.
Malowanie mieszkania szczególnie w Krakowie jest bardzo proste - trzeba tylko się do niego dobrze przygotować. Pierwszym etapem malowania jakiegokolwiek pomieszczenia w Krakowie jest jego przygotowanie. Często zdarza się, że to czynności przygotowawcze pochłaniają najwięcej czasu. Gdy jednak dobrze przygotujemy pokój możemy być pewni, że samo malowanie pójdzie nam bardzo sprawnie.
1. Wyniesienie mebli
2. Odkurzenie podłogi i ścian
3. Odkręcenie gniazdek elektrycznych oraz włączników światła
4. Obklejenie taśmą wszystkich miejsc, których nie będziemy malować, a które stykają się z miejscami, które malować będziemy.
Ad.1
Im mniej rzeczy znajduje się w pomieszczeniu do malowania tym malowanie będzie prostsze i szybsze. Idealnie gdy pomieszczenie jest puste. Jeśli jednak nie uda się wynieść wszystkich mebli z pokoju trzeba ustawić je jak najbardziej na środku pokoju, pamiętając jednak, że potrzebujemy mieć także dostęp do lampy (która zazwyczaj znajduje się na środku sufitu).
Ad. 2
Im lepiej odkurzymy podłogę i ściany tym milej będzie się nam potem pracowało. Przy odkurzaniu ścian trzeba zwrócić uwagę na pajęczyny. Jeśli ich nie odkurzymy dokładnie, będą nam potem (nie tak znowu bardzo) przeszkadzać w malowaniu.
Ad. 3
Gniazda elektryczne po odkręceniu - jeśli są brudne myjemy i zostawiamy w łazience do wyschnięcia, jeśli są czyste (co zdarza się stosunkowo rzadko) po prostu układamy je na parapecie starając się zapamiętać kolejność - jak się pomylimy mogą nam nie pasować.
Ad. 4
Do obklejania należy używać dobrej taśmy (a nie takiej znalezionej w szufladzie sprzed pięciu lat). Całkiem dobrze sprawdza się taśma Mako dostępna w Castoramie za jedyne 39,98 za dwie sztuki. Taśmę należy przyklejać w jedną stronę, czyli tak żeby potem można ją było oderwać z całego pokoju za jednym razem. Na taśmie nie należy oszczędzać - lepiej dać jej za dużo niż za mało. Bardzo przydatnym zabiegiem jest zaklejenie taśmą bolców w gniazdach elektrycznych. Bez tego zabiegu pomalujemy bolce farbą i będziemy musieli potem ją zmywać, co sprzyja kontaktowi z elektrycznością. Przy obklejaniu okien w miejscach gdzie są zawiasy zazwyczaj jest bardzo mało miejsce na taśmę - trzeba ją wtedy pociąć nożyczkami na odpowiednio cieńsze paski.
Malowanie właściwie w Krakowie
Co potrzebujemy do malowania mieszkania w Krakowie?:
1. Farbę
2. Kuwetę (2 szt)
3. Duży wałek z drążkiem
4. Mały wałek
5. Pędzel
6. Papier malarski
7. Folię stretch
8. Małą drabinę (a nawet krzesło)
Najpierw (tak naprawdę jeszcze zanim zabierzemy się za malowanie) musimy wybrać farbę. Na farbie nie należy oszczędzać. Najtańsze farby często tym różnią się od tych droższych, że jest w nich po prostu więcej wody. Tym sposobem zamiast malować dwa razy będziemy musieli malować ścianę trzy razy a cenowo wyjdzie na to samo. Czyli zasada co tanie, to drogie w przypadku farb się sprawdza.
W przypadku malowania na biało dobierając farbę trzeba brać pod uwagę jakość podłoża. Im bardziej matową farbę wybierzemy tym mniejsza szansa, że niedoskonałości ścian będą widoczne po malowaniu. Niestety matowe farby są droższe od tych błyszczących. My do malowania na biało szczerze polecamy farbę Magnat Ultra Matt!
Zdecydowanie polecamy by podczas malowania w Krakowie korzystać z dwóch kuwet na raz (jedna włożona w drugą). Jedna kuweta bowiem bardzo szybko lubi pęknąć pod naciskiem wałka.
Wałek to bardzo ważne urządzenie dla malarza. Najtańszy wałek z kijkiem można kupić już za 30-40 zł. Jeśli jednak chcesz malować większą powierzchnię albo masz w planach remont domu zaopatrz się w dobry wałek, bo dzięki temu wydasz mniej na środki uspokajające. Żywotność wałków za 30 złotych to około pięć godzin. Zdecydowanie polecamy wałki firmy Anza! Ta inwestycja naprawdę się opłaci. Wybierając długość włosa kierujemy się rozsądkiem. Im dłuższy włos tym farba na ścianie będzie grubiej nałożona. Jeśli więc mamy nową prostą ścianę należy wybrać najkrótszy włos. Gdy malujemy chropowatą, nierówną powierzchnię decydujemy się na dłuższy włos.
Kuwetę należy położyć na papierze malarskim i w razie potrzeby razem z tym papierem przesuwać ją po podłodze. Jeśli mamy dobrą farbę i dobry wałek nie potrzebujemy żadnych zabezpieczeń, bo nawet jak nam czasem kropla spadnie z wałka od razu ją pościeramy i nie będzie śladu. Oczywiście jeśli mamy w okolicy przedmioty, z których farbę zmyć nie będzie łatwo typu dywan albo kanapa musimy te przedmioty zabezpieczyć folią.
Kiedy (czy) gruntować ścianę?
Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Gruntujemy podczas malowania w Krakowie wtedy gdy podłoże jest niestabilne. Po prostu jeśli przejedziemy ręka po ścianie i na ręce pojawi się coś poza brudem to ścianę należy zagruntować. Zupełnie niewskazane jest gruntowanie ścian, które były wcześniej malowane, szczególnie gdy to malowanie odbyło się nie więcej niż pięć lat wcześniej. Gruntowanie dobrze pomalowanych ścian może jedynie zaszkodzić.
Malowanie w Krakowie i okolicach należy zaczynać od sufitu. Generalną zasadą w malowaniu sufitu jest malowanie zgodne z promieniami słonecznymi, czyli prostopadle do okien (oczywiście jeśli są tylko po jednej stronie pomieszczenia). Po skończeniu malowania wałkiem pierwszej warstwy wałek zawijamy w folie stretch i odkładamy na bok. Teraz musimy zająć się malowaniem małym wałkiem kątów i tych miejsc gdzie nie dostaliśmy się dużym wałkiem. Czasem zdarza się, że mały wałek także nie jest odpowiedni więc wtedy musimy skorzystać z pędzla. Generalnie jednak przy malowaniu ścian pędzla należy unikać, bo po prostu pędzel zostawia ślady na ścianach i szczególnie gdy mamy dobrej jakości podłoże będzie to widać.
Malowanie powtarzamy aż będziemy zadowoleni z efektu. Z wieloletniej praktyki wynika, że przy średnio brudnych ścianach dwukrotne malowanie farbą dobrej jakości powinno wystarczyć. Przy większych zabrudzeniach i plamach trzeba położyć też trzecią warstwę.
Odcinanie kolorów
Gdy malujemy pokój/pomieszczenie w Krakowie na kolorowo będziemy potrzebowali odciąć sufit od ścian. Najpierw malujemy sufit - z pewnym marginesem wchodzącym na ściany. Jeśli mamy kąty proste przy łączeniu sufitu i ścian najprościej jest zrobić odcięcie na szerokość taśmy. Po prostu przyklejamy taśmę na ścianie jak najbliżej sufitu i staramy się żeby było prosto. Naprawdę nie potrzeba do tego poziomicy. Ważne żeby taśmę przyklejać dzień po pomalowaniu sufitu, czy mówiąc bardziej precyzyjnie, gdy farba dobrze wyschnie. Do odcinania kolorów należy używać taśmy Blue Scotch! Ta taśma jest elastyczna, świetnie przylega do ściany i łatwo się odrywa. Nie jest tania, bo w Castoramie kosztuje 25 zł, ale ta inwestycja się opłaci, bo będziemy mieli ładnie i równo odcięty sufit.
Nieco więcej pracy będziemy mieli gdy sufit łączy się ze ścianą koliście. Wtedy musimy posłużyć się poziomicą i narysować linie dookoła pokoju, w miejscu które nam najbardziej odpowiada. Zdecydowanie odradzamy rysowanie tej kreski ołówkiem. Najlepsza do tego będzie kredka kolorem zbliżona do koloru jakim malujemy ściany albo jasno żółta. Kreska z ołówka lubi wyłazić jeszcze spod dwóch warstw farby.
Gdy jesteśmy zadowoleni z efektu malowania w Krakowie musimy jeszcze doprowadzić pomieszczenie do stanu sprzed malowania. Większość czynności jest w miarę oczywista - jak na przykład zmycie podłogi - więc nie ma powodu żeby tu o nich pisać. Warto jednak wspomnieć, że taśmy najlepiej odklejać jak farba już dobrze wyschnie, czyli 2-3 godziny po malowaniu. Wszystkie miejsca, gdzie farba weszła nam pod taśmę czy przez przypadek pomalowaliśmy kawałek framugi wystarczy przemyć mokrą myjką - farba łatwo w nich zejdzie.
Malowanie ścian i mieszkań w Krakowie jest bardzo proste. Jeśli ta instrukcja obsługi Was nie przekonała zachęcamy do skorzystania z usług firmy Malowanietanie.pl.
Jaka jest cena za metr malowania w Krakowie? Wszystko znajdziecie na stronie cennik.
malowanie kraków malowanie mieszkań kraków usługi malarskie kraków malowanie ścian kraków cena malowanie cena za metr kraków zlecę malowanie kraków malowanie kraków cena malowanie ścian cena kraków